• ساعت : ۱۰:۵:۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ 
  • تعداد بازدید : 40
برگزاری روز انتقال یافته های تحقیقاتی ملی با موضوع دیم كاری علمی در محصولات زراعی كشت پاییزه

برنامه روز انتقال یافته های تحقیقاتی ملی با موضوع دیم کاری علمی در محصولات زراعی کشت پاییزه در روز یکشنبه 25 مهرماه سال جاری با مشارکت معاونت زراعت، معاونت پژوهش وفناوری سازمان، موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور‌، مدیریت هماهنگی ترویج استان آذربایجان شرقی، مدیریت هماهنگی ترویج استان کرمانشاه، مجمع ملی خبرگان کشاورزی باحضور حدود 1100 نفر از مدیران، کارشناسان، مروجین و کشاورزان و خبرگان از استان‌های سراسر کشور برگزار گردید. این برنامه به صورت ترکیبی با ارائه یافته‌های تئوری و نمایش عملیات میدانی صورت گرفت.

جناب آقای دکتر علیزاده، رییس موسسه تحقیقات  کشاورزی دیم کشور ضمن بیان چالش‌های اساسی در زراعت دیم، اظهار داشتند تاکنون 87 رقم از محصولات زراعی غلات، حبوبات، علوفه و دانه‌های روغنی در موسسه معرفی شده که 44 رقم آن در 5 سال اخیر و برای مقابله با تغییرات اقلیمی حاکم است که به همراه بسته‌های زراعی توصیه شده در موسسه دیم میتوانند در سخت‌ترین شرایط محیطی نظیر آنچه در خشکسالی بی سابقه سال زراعی شاهد بودیم، عملکرد اقتصادی و قابل توجهی تولید نمایند. ایشان با تاکید بر رعایت کامل دستورالعمل‌های فنی موسسه به برخی نکات مهم و تجارب خشکسالی سال گذشته اشاره داشتند.

 در ادامه در بخش اول میدانی با حضور کشاورزان و مروجان استان آذربایجان شرقی "عملیات کاشت مستقیم نخود دیم" با تاکید بر کالیبراسیون بذرکار در مزرعه تحقیقاتی موسسه دیم و با توصیه های فنی دکتر قهرمانیان عضو هیات علمی موسسه دیم از طریق پخش از شبکه برکت استان انجام گردید.

                                         

در ادامه، رئیس بخش تحقیقات غلات دیم با موضوع "نکات کلیدی در زراعت غلات دیم برای کاهش خسارت خشکی و سرما و تولید پایدار"، رئیس بخش تحقیقات حبوبات با موضوع " کشت پاییزه حبوبات دیم در مناطق سردسیر (نخود و عدس)" رئیس بخش تحقیقات مدیریت منابع با موضوع " نکات کلیدی در تولید محصولات دیم تحت الگوی کشاورزی حفاظتی در منطقه سردسیر " و رئیس گروه حبوبات در معاونت موسسه با موضوع " کشت پاییزه حبوبات دیم در مناطق معتدل (نخود و عدس)" مطالب خود را ارائه نمودند.

در بخش دوم میدانی با حضور کشاورزان و مروجان استان کرمانشاه عملیات کاشت مستقیم گندم دیم با تاکید بر کاشت مستقیم در مزرعه تحقیقاتی معاونت موسسه (سرارود) با توصیه های فنی آقایان دکتر عبداللهی، دکتر حق پرست و دکتر یاوری از طریق پخش از شبکه برکت استان کرمانشاه انجام گردید. در ادامه به سوالات مطرح شده توسط شرکت کنندگان پاسخ لازم ارائه گردید.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.3.0
    V6.0.3.0