• ساعت : ۱۳:۵:۴۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۲/۲۸ 
  • تعداد بازدید : 38
مراسم تودیع و معارفه رئیس موسسه تحقیقات كشاورزی دیم كشور

مراسم توديع و معارفه ریيس موسسه تحقيقات كشاورزي ديم كشور با حضور دکتر بازرگان معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر موسوی معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان ویژه مراغه، مهندس رخ افروز معاون بهبود تولیدات جهاد کشاورزی استان، روسای مراکز تحقیقاتی استان آذربایجان شرقی و غربی، دکتر حجازی رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی صنایع غذایی شمال غرب کشور و اصحاب رسانه در 27 اردیبهشت 1400 به صورت حضوری و با شرکت همکاران در ستاد و معاونت موسسه بصورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید.

دکتر موسوی ضمن خیر مقدم به حضار در جلسه افزود: امروزه به واسطه خشکسالی و افزایش دمای کره زمین، انجام پژوهش‌های کشاورزی دیم بیش از پیش اهمیت یافته است و این موسسه در صورتی که بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، ظرفیت‌های قابل توجهی برای توسعه کشاورزی پایدار در منطقه خواهد داشت.

دکتر بازرگان ضمن اشاره بر اهمیت موسسه دیم و نفوذ بالای ارقام جدید موسسه بر تداوم توسعه پژوهش‌های تحقیقاتی تا مزارع کشاورزی و رفع موانع آن تاکید نمود.

وی یادآور شد که کارهای پژوهشی در مدل جدید کار منحصر به این موسسه نیست و مثل ابر الکترونی است که هسته‌های آن در موسسه، و‌لی این ابر در تمام کشور در مزارع کشاورزان توسعه یافته است که نیاز به حمایت و مشارکت نهادهای مختلف دارد. ایشان جهش تولید در دیمزارها با پشتیبانی فنی موسسه کلید خورده را طرح خوبی بیان کرد که در تامین امنیت غذایی کشور مهم خواهد بود.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به زیادروری در مصرف منابع آبی افزود: اگر بخواهیم به امنیت غذایی برسیم نیاز به توجه بیشتر به کشاورزی دیم خواهیم داشت و تصمیمات این موسسه با نگاه مسئله محور و مشارکت حداکثری از رویکردهای جدید سازمان است. همچنین در سیستم کشاورزی دیم، باید موسسات دیگر در کنار این موسسه و در خدمت دیم باشد و رهبری آن توسط موسسه صورت گیرد.

در ادامه دکتر بازرگان با تقدیر از زحمات دکتر گلکاری رییس قبلی موسسه دکتر خشنود علیزاده را بعنوان رییس جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور معرفی کرد و اظهار امیدواری نمود در دوره مدیریت دکترعلیزاده نیز شاهد پیشرفت هر چه بيشتر در حوزه تحقیقات دیم کشور باشیم.

 دکتر گلکاری رئيس اسبق موسسه گزارشی از فعالیت‌ها و دستاورد‌های موسسه در طول دوران مسئولیت خود ارائه و براي دكتر علیزاده آرزوي موفقيت نمود.

دکتر علیزاده ضمن قدردانی از زحمات مدیران قبلی موسسه با اشاره به نقش کلیدی موسسه در امنیت غذایی کشور اضافه نمود که عرصه فعالیت موسسه دیم بالغ بر 8 میلیون هکتار را شامل می شود که نیاز است در طی یک برنامه جامع و هماهنگ از ظرفیت تمام مراکز پژوهشی داخل و خارج از مجموعه جهاد کشاورزی و بویژه بخش خصوصی نسبت به رفع موانع و چالش‌های موجود بهره برداری شود. دکتر علیزاده با اشاره به جایگاه ممتاز موسسه ابراز امیداواری کرد که با تلاش و همت همکاران توانمند موسسه در ستاد و معاونت و مراکز همکار در سراسر کشور شاهد تداوم درخشش و ارتقای میزان اثر بخشی موسسه خواهد بود و نمونه عینی این موضوع مشارکت فنی موسسه در طرح جهش تولید دیمزارها و تامین هسته‌های بذری و پشتیبانی این طرح در 5 سال آینده است .

در این بازدید دکتر بازرگان و هیات همراه از مزارع نمایشی ارقام جدید موسسه بازدید نمودند و در جریان رشد و وضعیت  ارقام و لاین‌های جدید قرار گرفتند.

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.3.0
    V6.0.3.0